تبلیغات
روستاهای مراغه - روستای ینگجه
 
روستاهای مراغه
خدا قوت ...
                                                        
درباره وبلاگ

استفاده ازتمام یا قسمتی از مطالب این وبلاک برای همه آزاد است لطفا جهت ارج نهادن به زحمات ما ذکر منبع یادتان نرود

تمایل به تبادل لینك باهمه را دارم اگر مایل بودید مرا بانام روستا های مراغه لینك داده وبه من خبردهید تا من هم شما را لینك دهم .
مدیر وبلاگ : جعفر فارابی
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دوشنبه 15 دی 1393 :: نویسنده : جعفر فارابی
 
 
روستای ینگجه
 
با تشکر از جناب آقای حسن جهانبینی که این مطلب  را ارسال نموده است(با تغییرات جزئی)
 
 ینگجه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سراجوی شمالی بخش مرکزی شهرستان مراغه واقع شده‌است.و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390،جمعیت آن 1756 نفر ودارای 491خانوار بوده‌است.
این روستا در 32 کیلومتری شمال شرقی شهرمراغه و جنوب کوه سهند، کنار رود خانه مردق چای واقع می باشد . اهالی این روستا شیعه دوازده امامی بوده واین روستا معمولا" با نام ( قراتلو ینگجه سی) شناخته می شد . واز قدیم به این روستا 150 خانوار ینگجه هم می گفتند قبل از انقلاب خانمی بنام اقدس پناهی ارباب این روستا بود که با کد خدا و مشاور ارباب روستا را اداره می کرد علاوه بر ارباب بعضی  از ساکنان دراین روستا نقش بسزایی داشتند که به آنها (هانپا ) می گفتند .
اهالی به دو طبقه خوش نشین ( به زبان ترکی قره ) و رعیت ،همان( هانپا ) تقسیم می شد .


عکسهای بیشتر و بقیه مطلب را در ادامه مطلب ببینید

از هانپا های معروف این روستا می توان به آقایان  اروجعلی محمودی - خداقلی عمران - علی جهان بین - حسن اسمعیلی و...اشاره کرد.
اهالی قبل از انقلاب از طریق کشت گندم و حبوبات و نگهداری احشام امرار معاش می کردند در اوایل انقلاب صنعت قالی بافی نیز به آن اضافه شد. و پس از انقلاب بعد ازتقسیم اراضی ما بین اهالی مردم علاوه بر دامداری و قالی بافی ، کشاورزی را رونق دادند و با ایجاد نهرها باغات میوه از جمله سیب را به وجود آوردند و درآمد خود را افزایش دادند و بر زندگی روستایی معنا ومفهومی خاص بخشیدند در امور زهکشی ، بهداشت ، راه ،پیشرفت های خاصی بدست اوردند و علاوه بر اینکه مهاجرت را به صفر رساندند الان  روستا مهاجر پذیر نیز می باشد
در این روستا مردانی نیک زندگی می کنند مثلا در اوایل انقلاب شخصی را که باماشین اش دختر بچه ائی را زیر گرفته بود پدربزرگ دختر به نام کلانتر علی راننده را با احترام و محافظ روانه وطن خود می کنند و بر اقوام و خانواده خود اجازه نمی دهد که یک ذره به راننده بی احترامی کنند .
این روستا از چندین محله تشکیل یافته و هر محله قوم و طایفه به خصوص خود را دارد .

1 : اشاقی باش
2 : یوخایی باش
3 : اویتا محله ( محله وسط )
4 : کورد لار ایالغی ( توضیح  اینکه کسی از کردها در این محله زندگی نمی کند و لی می گوید قبل از انقلاب اداره محیط زیست افرادی از کرد ها را برای نگهبانی از رودخانه که ماهیان زیادی داشته در این محله گماشته بود تا از رودخانه نگهبانی و از صید ماهی ها جلو گیری کند ) و به همین علت این محله به این نام معروف کردیده است.


اقوام و طایفه های معروف روستا 

1 : بالکانیلار
2 : قره داغی لار
3 : عالی گلی لار
4 : حاجیلی لار
کوههای معروف روستا 

1 : فتحعلی گردیی 
2 : ایت اوچان 
3 : شمه تپه 
4 : دوه داشی
5: قارقا قوماز
6 : اسی گونی

اماکن متبرکه این روستا:
در جاده قراتلو (شهر یولی) مکانی وجود دارد که در بین مردم روستا  به کرم اولیاسی معروف بوده و ساختمان آن که تازگیها مرمت گردیده اهالی اعتقاداتی خاصی به ان دارند و هر سال زنان روستا در ایام های خاص  در این مکان جهت قبول شدن حاجات خودشان از جمله آش و چای نذرمی کنند ودر طی مراسم با خدای خویش به راز و نیاز می پردازند.
 

تشکیلات اداری روستا

1 - انجمن شورای اسلامی .
اعضای محترم شورای اسلامی روستا قبل از انتخابات 93شورای اسلامی سه نفره بود . (اعضای شورا با توجه به تعداد آمار جمعیت ساکنین روستا تعیین می شود . طبق تعرفه تعیین اعضا زیر 1500نفره ، اعضا سه نفره می باشد و بالای 1500نفره اعضای شورا 5 نفره انتخاب می شود)آمار جمعیت روستا در سر شماری قبلی زیر 1500نفر اعلام شده بود و دلیل آن را یکی تعلل آمار گیران و خود اهالی و دخیل نکردن افرادی که دانشجو وسرباز بودند دانست .لذا برای اینکه حقوق اهالی حفظ گردد دهیاری با همکاری ریش سفیدان و اعضای شورا و اهالی سعی بر این شد که سر شماری دقیق اعلام گردد و به حول قوه الهی تقریبا 99درصد سرشماری تحقق یافت .
اهالی در انتخابات 93 اعضای شورای اسلامی خود را 5نفر با رای قاطع و شرکت 100درصدی انتخاب و به بخشداری اعلام نمودند

2 - دهیاری.
دهیاری روستا در سال 83 تاسیس یافت و فعالیت خود را از خرداد همان سال آغاز نمود . از نظر زمانی دهیاری به دو نوع تقسیم می شود 1- دهیاری پاره وقت 2 - دهیاری تمام وقت .

با توجه به اینکه دهیار توسط شورا انتخاب و توسط بخشدار بر وی حکم صادر می شود . لذا فعالیت دهیار بستگی به تعداد آمار جمعیت روستا دارد . روستایی که تعداد اعضای شورایش سه نفره است . دهیاری فعالیت پاره وقت دارد و روستایی که شورای 5نفره دارند دهیاریش تمام وقت فعالیت می کند . دهیاری روستای ینگجه تا شهریور 93 به طور پاره وقت فعالیت داشت و از مهر 93 فعالیت خود را با توجه به افزایش آمار جمعیتی به تمام وقت ارتقاء بخشیده ودر خدمت مردم می باشد .

3- پایگاه مقاومت
پایگاه بسیج روستا به نام حبیب ابن مظاهر از بدو تاسیس پایگاه مقاومت بسیج با مسئولیت شهید نجفعلی جهان بین با اعضای تقریبا" 70 و80نفره فعالیت خود را از جمله اعزام اعضای خود به جبهه جنگ8 ساله عراق علیه ایران و جمع آوری کمکهای مردمی به جبهه ها ونگهبانی شبانه در روستا و قرق کشی شبانه در حفظ اموال مردم آغاز نمود  مسئولیت فعلی این پایگاه با فرزند متدین و با درایت و فرهنگی ان شهید زنده می باشد و اعضای این پایگاه بیش از 500 نفره می باشد . در میان پایگاهها جایگاه خاصی دارد

4- خانه بهداشت

خانه بهداشت در کنترل زاد ولد روستا نقش بسزایی دارد و همچنین در بهداشت محیط روستا وکنترل امراض واگیر دار و سگهای ولگرد و زباله های خانگی و فضولات حیوانی و فاضلاب و آب اشامیدنی و آموزش خانواده فعالیتهای در خور تقدیر انجام .
تعداد کادر . قبلا" دو نفر آقا و خانم بود امروز الحمدالله این نهاد هم ارتقاء یافته و کادرش را به سه نفر رسانده . دو نفر خانم و یک نفر آقا در این نهاد خدمت رسانی مشغول به خدمت مردم هستند

5-شرکت تعاونی :
شرکت تعاونی در اوایل انقلاب و دوران جنگ و دوران سازندگی فعالیت سازنده و چشمگیر در خور روستاییان داشت ولی متاسفانه بعد از این دوران نقش این نهاد کم رنگ شد تا اینکه در این اواخر به جز سوخت رسانی هیچ فعالیت ندارد فقط برای یک نفر اشتغال زایی دارد و لا غیر و سرمایه مردم ،که اکثر قریب به اتفاق اهالی روستا در این نهاد انقلابی سهیم می باشند بلا تکلیف و بدون سود دهی و بدون اعلام ترازو بیلان مالی به اهالی در دست چه کسانی می چرخد . نمی دانم ضمنا" یک ساختمان به درد به خور اداری روستا در دست این نهاد می باشد . ولی با این حال سوخت گازوئیل تقریبا"160دستگاه تراکتور روستا را به موقع تامین می کند و خیال روستاییان از این بابت راحت می باشد .

6- باجه مخابراتی
این روستا ارتباط خود را با جهان بیرون و دور دست از دهه 70با همکاری اهالی و توجهات مسئولین با یک حط تلفن اختصاصی برقرار نمود
توضیح بر اینکه در اون زمان هیچ روستایی در این مسیر خط تلفن نداشت اهالی تصمیم می گیرند که از این نعمت بهره مند باشند لذا با مکاتبات خود مسئولین وقت را در جریان خواسته های خود قرار می دهند و با پیگیریهای مکرر شورا ها با شرط و شروط مسئولین مصوب به اجرا در آمد 1- تیر گذاری به عهده روستا می باشد 2 خط فقط یک شماره دارد 3 - این خط عمومی می باشد 4. بیشتر از این خواسته خود رادر خصوص خط تلفن افزایش نخواهید داد .
اهالی تمام شروط را قبول می کند . چاله ها از جاده هشترود یعنی سه راهی داش آتان تا ینگجه شمارش و ما بین اهالی تقسیم شد و هر کس به نوبه خود سهم خود را به اتمام رساند و تیر گذار ی مخابرات شروع و سیم کشی را به اتمام و صدای روستا را با دیگر صداهای دور دست ایران بر قرار نمودند . بدین طریق ما به جمع خانواده مخابراتی ها پیوستیم
امروز ، باز این نهاد از نظر کیفیت و کمیت خودش را ارتقاء بخشیده امروز تمام خانه ها به بیرون وصل است
متاسفانه اینترنت مافقط از دیال اپ امکان پذیر می باشد و روند ارتباط اینترنتی به کندی صورت می گیرد . در این زمانی که به دوران دولت الکترونیک معروف است . عدم دسترسی به اینترنت پر سرعت برای این روستای بالای 1700نفر جمعیت و 80درصد اهالی باسواد و با داشتن مدارس ابتدایی و راهنمایی وقریب به 100نفر دانشجو وبالای 100نفر دارای مدرک آکادمی و فرهنگی و کارمند مغازه های پر رونق .یک کاستی به حساب می آید و جای آن خیلی خالی دیده می شود .اهالی برای انجام امورات الکترونیکی یک ربع ساعتی خود باید یک روز کاری خود را به چند دقیقه کار الکترونیکی تعطیل کنند تا با مراجعه به شهر امورات خود را به اتمام برسانند در حالیکه یک دقیقه کاری برای کشاورز با یک ساعت کاری شهری برابر است اگر به موقع از آن استفاده ننماید دیگر هیچ وقت آن را بدست نمی آورد . اتلاف وقت برای کشاورز برابر با از دست دادن طلا ست .
امیداوارم مسئولین محترم در این امور هم این اهالی را یاری رسانند و همچنین سرمایه گذاری برای خودشان باشد .
لازم به توضیح می باشد . که اهالی روستا از نظر اتحاد و هم بستگی در سطح 20 قرار دارند با همبستگی به تمام خواسته های خود رسیده اند

 

این روستا اولین روستایی در بین 9روستای مسیر مردق چای می باشد که شهید خود را تقدیم انقلاب اسلامی در جبهه های حق علیه باطل کرد اولین روستا است که حمام بهداشتی را در روستا با همکاری جهاد سازندگی احداث نمود  اولین روستا می باشد که کمکهای مردمی بیشتر به جبهه ها می رساند و در راهپیماییها شرکت داشت و اولین روستا است که از نعمت تلفن بر خوردار شد و اولین روستا است که مدرسه راهنمایی تاسیس شد .............. اولین های بشتری دارد که شرح همه آنها در اینجا میسرنمی باشد.

این روستا  از نظر فرهنگی و کانون تبلیغات فرهنگی دارای سه مسجد می باشد . بنامهای مسجد جامع ،مسجد معجزه آباد ، مسجد حضرت ابولفضل . دارای هیئت ودسته جات عزاداری ابا عبدالله الحسین.و تیمهای ورزشی فوتبال خرد سالان و میان سالان و نوجوانان .

 

 

عکسهای شماره 1 ،5و10 متعلق به آقای ایوب فارابی و بقیه عکسها توسط آقای حسن جهان بینی فرستاده شده است
 
 
.
با تشکر از جناب آقای حسن جهان بینی که عکسهای این صفحه را برایمان ارسال نمودن 
نوع مطلب :
برچسب ها : روستای، ینگجه،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 4 شهریور 1398 12:04 ب.ظ
"We must build to another crescendo, cheri," he said. "Therefore we could have an ending that'll be as none before."

His smile was decadent, his eyes were loaded with lust, and also the soft skin of
his hard cock against my sex was having its
intended effect. I had been feeling a stronger arousal now as I felt his
cock slide between my sensitive lips. I felt
the head of his cock push agonizingly at the entrance of my pussy, and I want to him to thrust into me
hard. Instead he retracted and slid his hardness back up to my
clit.

I became aching to acquire him inside, and I can tell that his must push that wonderful hard cock inside
me was growing. His moans grew to enhance mine, and I knew the sensation of my wet pussy lips
on the head of his cock was getting too much for of us.

"Let the finale begin," he was quoted saying, and hubby slid
the top of his cock inside me.

We both gasped as they held his cock there for
just a moment. I contracted my pussy to him further inside, and
then he threw his head back at the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me, and each
time I squeezed my pussy around him. His cock felt wonderful as it filled me, but I want to it inside me.

I rolled to the side and rested my leg against his shoulder, and the man plunged his cock completely in.
شنبه 19 مرداد 1398 08:07 ب.ظ
Marcelo - Keep searching for more such useful information; stay
informed, stay healthy. It is significant which you oversee the youngsters if they're brushing their teeth.
When we travel like a family we always get yourself a kitchenette in the hotel to ensure we
are able to result in the tastes our meals with food we understand then have one meal out per day.
جمعه 18 مرداد 1398 11:06 ق.ظ
chat sohbet severlerin adresleri
جمعه 18 مرداد 1398 10:00 ق.ظ
keyifli ve eglenceli adresler
جمعه 18 مرداد 1398 09:18 ق.ظ
kaliteli ve güvenilir dostluklar
پنجشنبه 17 مرداد 1398 02:02 ب.ظ
daha guzel ve eglenceli adresler sizleri bekliyor
سه شنبه 15 مرداد 1398 06:17 ب.ظ
Thank you for every other wonderful article. Where else may
just anyone get that kind of info in such an ideal way of writing?
I have a presentation subsequent week, and I am on the look for such
info.
یکشنبه 13 مرداد 1398 07:40 ق.ظ
Usually I don't learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do it!
Your writing style has been amazed me. Thank you, very
nice post.
شنبه 5 مرداد 1398 02:06 ب.ظ
I was wondering if you eer thought of changing the layout of your blog?
Its very well written; I love what youve got to say.
Butt maybe you could a little more inn the way of content so people
cold connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.

Maybe you could space it out better?
یکشنبه 30 تیر 1398 08:39 ق.ظ
thanks a great deal this amazing site will be formal along with casual
جمعه 28 تیر 1398 07:25 ب.ظ
thanks a whole lot this site will be formal as well as informal
سه شنبه 25 تیر 1398 08:22 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search by region, find during first minutes
a villa for rent by city, many different rooms lofts and villas.

Be impressed by the wonderful pictures and information that the site has to offer you you.
The site is a center for everybody the ads inside field, bachelorette party?

Use a buddy who leaves Israel? Regardless of the main reason you will need to
rent a villa for a future event or maybe an organization recreation appropriate for any
age. The site is also the center of rooms because of the hour, which is
already another subject, for lovers who want a lavish room equipped for discreet entertainment having a spouse or lover.

Regardless of you are searching for, the 0LOFT website constitutes a hunt for you to
find rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
شنبه 22 تیر 1398 10:21 ب.ظ
Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other websites?
I have a blog based upon on the same ideas you discuss and would love to have you
share some stories/information. I know my subscribers would value your work.
If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.
پنجشنبه 20 تیر 1398 12:40 ق.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
though you relied onn the video to make your point.
You dedfinitely know what youre talking about,
why waste your intelligence on just postingg videos to your blog when you could bee giving uss something enlightening
to read?
چهارشنبه 19 تیر 1398 11:27 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
They're handsome. Brown hair slicked back, glasses that fit his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. He or she is well made, with
incredible arms plus a chest that stands out for this sweater.
We're standing ahead of each other dealing with us, what we wish into the future,
what we're looking for on another person. He starts telling
me that he's got been rejected a lot of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I can't know. Everything happens for reasons right.

But inform me, make use of reject me, do you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you at this time?' he explained as I receive nearer to him and kiss him.

‘The next occasion don't ask, simply do it.' I reply.

‘I enjoy how we think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my high heel within his leg, massaging it slowly. ‘Exactly what do you wish ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone you never know what we want. Somebody that won't say yes even if I said yes. Someone who's not scared when you attempt a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid when you try new things, especially in regards to making something mroe challenging in the bed room ', I intimate ‘And Everyone loves women that are direct, who cut with the chase, like you just did. For being
honest, which is a huge turn on.
دوشنبه 17 تیر 1398 03:34 ق.ظ
Sexy2call Quick search and get the most recent results Look for a massage
escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent
recreation. Trying to find escort girls? Discrete apartments?
Create a quick search by region
چهارشنبه 12 تیر 1398 12:06 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino. He's handsome.
Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel eyes and the most amazing lips I've seen. They're well made,
with incredible arms along with a chest that is unique during this sweater.
We're standing before of one another speaking about our
way of life, what we would like for the future, what we're interested
in on another person. He starts telling me that they have
been rejected loads of times.

‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I only say He
smiles at me, biting his lip.

‘Oh, I do not know. Everything happens for an excuse right.
But inform me, you wouldn't reject me, might you Ana?' He said.


‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you today?' he was quoted saying as I buy much better him and kiss him.

‘When don't ask, do it.' I reply.

‘I favor the method that you think.' , he said.

While waiting, I start scrubbing my heel bone within his leg, massaging it slowly. ‘What can that suits you ladies? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I like determined women. Someone that knows the things they want. Someone that won't say yes although I said yes. Someone who's unafraid of attempting something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid when attemping a new challenge, especially when it comes to making new stuff in the sack ', I intimate ‘And I adore girls that are direct, who cut in the chase, like you may did. To generally be
honest, that is a huge turn on.
دوشنبه 10 تیر 1398 08:26 ق.ظ
Sexy2call Quick search and have the most recent results Find a massage escort girl, discrete apartment or any perfect
and indulgent recreation. Searching for escort girls?
Discrete apartments? Produce a quick search by region, the largest portal
in Israel for discreet apartments and escort girls, several different youth ads that will give you service and guidance you didn't know, do a search
by city and look for you the dream girl for an additional
indulgence, business meeting? Ads never
include and or provide and or encourage and or imply the provision of sexual services.

The ads are be subject to all the binding laws with the State of Israel.
یکشنبه 9 تیر 1398 08:32 ق.ظ
This is a topic that is close to my heart... Best wishes! Exaactly where are
your contact details though?
جمعه 7 تیر 1398 12:01 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region,
find during first minutes a villa to book by city, several
different rooms lofts and villas. Be impressed by the pictures and information that they have to supply you.
The website is a center for everybody the ads from the field,
bachelorette party? Enjoy an associate who
leaves Israel? Regardless of what the reason you will need to rent a villa for the two event or merely a gaggle recreation well suited for any age.
The website is also the midst of rooms through
the hour, which is definitely another subject, for lovers who want an opulent room equipped for discreet
entertainment with a spouse or lover. Regardless of the you are searching for, the 0LOFT
website is really a find you to identify rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
پنجشنبه 6 تیر 1398 06:16 ق.ظ
blog link - https://casey14thomas.kinja.com/the-hassles-of-going-to-casinos-will-be-sufficient-purp-1835812936 -
It should therefore function as no surprise that, to have total overall wellness,
we must look after the 3 (3) areas of ourselves - mind, body and spirit.
These attacks are often associated with physical
symptoms such as nausea, vomiting, sensitivity to light, and sound.
When we travel as a family we always get a kitchenette within the hotel room to ensure we can result in the most of our meals with food we all know and after that have one meal out
every day.

click this over here now - http://giablog5.weebly.com/blog/southern-region-korea-casino-revenue-solutions-18-billion
سه شنبه 4 تیر 1398 06:25 ب.ظ
"We will need to build to another crescendo, cheri," he said.
"And we will have an ending that might be as none before."

His smile was decadent, his eyes were full of lust, as
well as soft skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I'd been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the top of his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and I need to him to
thrust into me hard. Instead he pulled back and slid his
hardness back about my clit.

I was aching to get him inside, and I could truthfully tell that his need to push that wonderful hard
cock inside me was growing. His moans grew to suit mine,
and I knew the feeling of my wet pussy lips around the head of his cock was getting an excessive amount of both for of us.


"Permit finale begin," he said, anf the husband slid the top
of his cock inside me.

The two of us gasped as they held his cock there for the moment.
I contracted my pussy to pull him further inside, and he threw his head back for the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock
inside me, and each time I squeezed my pussy around
him. His cock felt wonderful as it filled
me, but I need to all of it inside me. I rolled aside and rested my leg against his shoulder, and hubby plunged his
cock all the way up in.
یکشنبه 2 تیر 1398 10:33 ب.ظ

Seriously a lot of useful info!
low cost cialis 20mg cialis rezeptfrei sterreich cialis 5 mg funziona ou trouver cialis sur le net buy name brand cialis on line tadalafil tablets generic cialis with dapoxetine cialis coupons import cialis cialis 05
یکشنبه 2 تیر 1398 07:12 ق.ظ

Nicely expressed genuinely. .
cialis rezeptfrei tadalafil 5mg cialis rckenschmerzen buy cialis online nz cialis 20 mg we like it cialis price buy cialis sample pack buy brand cialis cheap costo in farmacia cialis cialis cuantos mg hay
شنبه 1 تیر 1398 03:16 ب.ظ

Thank you, Terrific stuff!
cialis pills in singapore cialis 20 mg cialis lowest price cialis tablets australia brand cialis generic compare prices cialis uk cialis from canada cialis coupon chinese cialis 50 mg cialis 20 mg cost
جمعه 31 خرداد 1398 10:49 ب.ظ

You actually said this terrifically.
cialis online we recommend cialis info generic cialis 20mg tablets cialis arginine interactio cipla cialis online cialis prices price cialis best cost of cialis cvs enter site 20 mg cialis cost cialis for sale in europa
جمعه 31 خرداد 1398 07:03 ق.ظ

Factor effectively used!.
cialis lowest price cialis without a doctor's prescription tadalafil generic american pharmacy cialis cialis 20 mg cut in half generic low dose cialis generic cialis 20mg tablets cialis usa cost effetti del cialis cialis cost
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:28 ب.ظ
Hi there, yes this piece off writinng is really good and I have learned lot of things from it
regarding blogging. thanks.
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:53 ب.ظ

Good information. Thank you.
are there generic cialis buy cialis online legal cialis per paypa cialis per paypa cialis online deutschland cialis generico lilly pastillas cialis y alcoho cialis without a doctor's prescription cialis y deporte pastillas cialis y alcoho
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:22 ق.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sies really nice, keep
it up! I'll go ahead and boolmark your website to come back later.
All the best
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30