تبلیغات
روستاهای مراغه - روستای ینگجه
 
روستاهای مراغه
خدا قوت ...
                                                        
درباره وبلاگ

استفاده ازتمام یا قسمتی از مطالب این وبلاک برای همه آزاد است لطفا جهت ارج نهادن به زحمات ما ذکر منبع یادتان نرود

تمایل به تبادل لینك باهمه را دارم اگر مایل بودید مرا بانام روستا های مراغه لینك داده وبه من خبردهید تا من هم شما را لینك دهم .
مدیر وبلاگ : جعفر فارابی
آرشیو وبلاگ
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
دوشنبه 15 دی 1393 :: نویسنده : جعفر فارابی
 
 
روستای ینگجه
 
با تشکر از جناب آقای حسن جهانبینی که این مطلب  را ارسال نموده است(با تغییرات جزئی)
 
 ینگجه یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سراجوی شمالی بخش مرکزی شهرستان مراغه واقع شده‌است.و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 1390،جمعیت آن 1756 نفر ودارای 491خانوار بوده‌است.
این روستا در 32 کیلومتری شمال شرقی شهرمراغه و جنوب کوه سهند، کنار رود خانه مردق چای واقع می باشد . اهالی این روستا شیعه دوازده امامی بوده واین روستا معمولا" با نام ( قراتلو ینگجه سی) شناخته می شد . واز قدیم به این روستا 150 خانوار ینگجه هم می گفتند قبل از انقلاب خانمی بنام اقدس پناهی ارباب این روستا بود که با کد خدا و مشاور ارباب روستا را اداره می کرد علاوه بر ارباب بعضی  از ساکنان دراین روستا نقش بسزایی داشتند که به آنها (هانپا ) می گفتند .
اهالی به دو طبقه خوش نشین ( به زبان ترکی قره ) و رعیت ،همان( هانپا ) تقسیم می شد .


عکسهای بیشتر و بقیه مطلب را در ادامه مطلب ببینید

از هانپا های معروف این روستا می توان به آقایان  اروجعلی محمودی - خداقلی عمران - علی جهان بین - حسن اسمعیلی و...اشاره کرد.
اهالی قبل از انقلاب از طریق کشت گندم و حبوبات و نگهداری احشام امرار معاش می کردند در اوایل انقلاب صنعت قالی بافی نیز به آن اضافه شد. و پس از انقلاب بعد ازتقسیم اراضی ما بین اهالی مردم علاوه بر دامداری و قالی بافی ، کشاورزی را رونق دادند و با ایجاد نهرها باغات میوه از جمله سیب را به وجود آوردند و درآمد خود را افزایش دادند و بر زندگی روستایی معنا ومفهومی خاص بخشیدند در امور زهکشی ، بهداشت ، راه ،پیشرفت های خاصی بدست اوردند و علاوه بر اینکه مهاجرت را به صفر رساندند الان  روستا مهاجر پذیر نیز می باشد
در این روستا مردانی نیک زندگی می کنند مثلا در اوایل انقلاب شخصی را که باماشین اش دختر بچه ائی را زیر گرفته بود پدربزرگ دختر به نام کلانتر علی راننده را با احترام و محافظ روانه وطن خود می کنند و بر اقوام و خانواده خود اجازه نمی دهد که یک ذره به راننده بی احترامی کنند .
این روستا از چندین محله تشکیل یافته و هر محله قوم و طایفه به خصوص خود را دارد .

1 : اشاقی باش
2 : یوخایی باش
3 : اویتا محله ( محله وسط )
4 : کورد لار ایالغی ( توضیح  اینکه کسی از کردها در این محله زندگی نمی کند و لی می گوید قبل از انقلاب اداره محیط زیست افرادی از کرد ها را برای نگهبانی از رودخانه که ماهیان زیادی داشته در این محله گماشته بود تا از رودخانه نگهبانی و از صید ماهی ها جلو گیری کند ) و به همین علت این محله به این نام معروف کردیده است.


اقوام و طایفه های معروف روستا 

1 : بالکانیلار
2 : قره داغی لار
3 : عالی گلی لار
4 : حاجیلی لار
کوههای معروف روستا 

1 : فتحعلی گردیی 
2 : ایت اوچان 
3 : شمه تپه 
4 : دوه داشی
5: قارقا قوماز
6 : اسی گونی

اماکن متبرکه این روستا:
در جاده قراتلو (شهر یولی) مکانی وجود دارد که در بین مردم روستا  به کرم اولیاسی معروف بوده و ساختمان آن که تازگیها مرمت گردیده اهالی اعتقاداتی خاصی به ان دارند و هر سال زنان روستا در ایام های خاص  در این مکان جهت قبول شدن حاجات خودشان از جمله آش و چای نذرمی کنند ودر طی مراسم با خدای خویش به راز و نیاز می پردازند.
 

تشکیلات اداری روستا

1 - انجمن شورای اسلامی .
اعضای محترم شورای اسلامی روستا قبل از انتخابات 93شورای اسلامی سه نفره بود . (اعضای شورا با توجه به تعداد آمار جمعیت ساکنین روستا تعیین می شود . طبق تعرفه تعیین اعضا زیر 1500نفره ، اعضا سه نفره می باشد و بالای 1500نفره اعضای شورا 5 نفره انتخاب می شود)آمار جمعیت روستا در سر شماری قبلی زیر 1500نفر اعلام شده بود و دلیل آن را یکی تعلل آمار گیران و خود اهالی و دخیل نکردن افرادی که دانشجو وسرباز بودند دانست .لذا برای اینکه حقوق اهالی حفظ گردد دهیاری با همکاری ریش سفیدان و اعضای شورا و اهالی سعی بر این شد که سر شماری دقیق اعلام گردد و به حول قوه الهی تقریبا 99درصد سرشماری تحقق یافت .
اهالی در انتخابات 93 اعضای شورای اسلامی خود را 5نفر با رای قاطع و شرکت 100درصدی انتخاب و به بخشداری اعلام نمودند

2 - دهیاری.
دهیاری روستا در سال 83 تاسیس یافت و فعالیت خود را از خرداد همان سال آغاز نمود . از نظر زمانی دهیاری به دو نوع تقسیم می شود 1- دهیاری پاره وقت 2 - دهیاری تمام وقت .

با توجه به اینکه دهیار توسط شورا انتخاب و توسط بخشدار بر وی حکم صادر می شود . لذا فعالیت دهیار بستگی به تعداد آمار جمعیت روستا دارد . روستایی که تعداد اعضای شورایش سه نفره است . دهیاری فعالیت پاره وقت دارد و روستایی که شورای 5نفره دارند دهیاریش تمام وقت فعالیت می کند . دهیاری روستای ینگجه تا شهریور 93 به طور پاره وقت فعالیت داشت و از مهر 93 فعالیت خود را با توجه به افزایش آمار جمعیتی به تمام وقت ارتقاء بخشیده ودر خدمت مردم می باشد .

3- پایگاه مقاومت
پایگاه بسیج روستا به نام حبیب ابن مظاهر از بدو تاسیس پایگاه مقاومت بسیج با مسئولیت شهید نجفعلی جهان بین با اعضای تقریبا" 70 و80نفره فعالیت خود را از جمله اعزام اعضای خود به جبهه جنگ8 ساله عراق علیه ایران و جمع آوری کمکهای مردمی به جبهه ها ونگهبانی شبانه در روستا و قرق کشی شبانه در حفظ اموال مردم آغاز نمود  مسئولیت فعلی این پایگاه با فرزند متدین و با درایت و فرهنگی ان شهید زنده می باشد و اعضای این پایگاه بیش از 500 نفره می باشد . در میان پایگاهها جایگاه خاصی دارد

4- خانه بهداشت

خانه بهداشت در کنترل زاد ولد روستا نقش بسزایی دارد و همچنین در بهداشت محیط روستا وکنترل امراض واگیر دار و سگهای ولگرد و زباله های خانگی و فضولات حیوانی و فاضلاب و آب اشامیدنی و آموزش خانواده فعالیتهای در خور تقدیر انجام .
تعداد کادر . قبلا" دو نفر آقا و خانم بود امروز الحمدالله این نهاد هم ارتقاء یافته و کادرش را به سه نفر رسانده . دو نفر خانم و یک نفر آقا در این نهاد خدمت رسانی مشغول به خدمت مردم هستند

5-شرکت تعاونی :
شرکت تعاونی در اوایل انقلاب و دوران جنگ و دوران سازندگی فعالیت سازنده و چشمگیر در خور روستاییان داشت ولی متاسفانه بعد از این دوران نقش این نهاد کم رنگ شد تا اینکه در این اواخر به جز سوخت رسانی هیچ فعالیت ندارد فقط برای یک نفر اشتغال زایی دارد و لا غیر و سرمایه مردم ،که اکثر قریب به اتفاق اهالی روستا در این نهاد انقلابی سهیم می باشند بلا تکلیف و بدون سود دهی و بدون اعلام ترازو بیلان مالی به اهالی در دست چه کسانی می چرخد . نمی دانم ضمنا" یک ساختمان به درد به خور اداری روستا در دست این نهاد می باشد . ولی با این حال سوخت گازوئیل تقریبا"160دستگاه تراکتور روستا را به موقع تامین می کند و خیال روستاییان از این بابت راحت می باشد .

6- باجه مخابراتی
این روستا ارتباط خود را با جهان بیرون و دور دست از دهه 70با همکاری اهالی و توجهات مسئولین با یک حط تلفن اختصاصی برقرار نمود
توضیح بر اینکه در اون زمان هیچ روستایی در این مسیر خط تلفن نداشت اهالی تصمیم می گیرند که از این نعمت بهره مند باشند لذا با مکاتبات خود مسئولین وقت را در جریان خواسته های خود قرار می دهند و با پیگیریهای مکرر شورا ها با شرط و شروط مسئولین مصوب به اجرا در آمد 1- تیر گذاری به عهده روستا می باشد 2 خط فقط یک شماره دارد 3 - این خط عمومی می باشد 4. بیشتر از این خواسته خود رادر خصوص خط تلفن افزایش نخواهید داد .
اهالی تمام شروط را قبول می کند . چاله ها از جاده هشترود یعنی سه راهی داش آتان تا ینگجه شمارش و ما بین اهالی تقسیم شد و هر کس به نوبه خود سهم خود را به اتمام رساند و تیر گذار ی مخابرات شروع و سیم کشی را به اتمام و صدای روستا را با دیگر صداهای دور دست ایران بر قرار نمودند . بدین طریق ما به جمع خانواده مخابراتی ها پیوستیم
امروز ، باز این نهاد از نظر کیفیت و کمیت خودش را ارتقاء بخشیده امروز تمام خانه ها به بیرون وصل است
متاسفانه اینترنت مافقط از دیال اپ امکان پذیر می باشد و روند ارتباط اینترنتی به کندی صورت می گیرد . در این زمانی که به دوران دولت الکترونیک معروف است . عدم دسترسی به اینترنت پر سرعت برای این روستای بالای 1700نفر جمعیت و 80درصد اهالی باسواد و با داشتن مدارس ابتدایی و راهنمایی وقریب به 100نفر دانشجو وبالای 100نفر دارای مدرک آکادمی و فرهنگی و کارمند مغازه های پر رونق .یک کاستی به حساب می آید و جای آن خیلی خالی دیده می شود .اهالی برای انجام امورات الکترونیکی یک ربع ساعتی خود باید یک روز کاری خود را به چند دقیقه کار الکترونیکی تعطیل کنند تا با مراجعه به شهر امورات خود را به اتمام برسانند در حالیکه یک دقیقه کاری برای کشاورز با یک ساعت کاری شهری برابر است اگر به موقع از آن استفاده ننماید دیگر هیچ وقت آن را بدست نمی آورد . اتلاف وقت برای کشاورز برابر با از دست دادن طلا ست .
امیداوارم مسئولین محترم در این امور هم این اهالی را یاری رسانند و همچنین سرمایه گذاری برای خودشان باشد .
لازم به توضیح می باشد . که اهالی روستا از نظر اتحاد و هم بستگی در سطح 20 قرار دارند با همبستگی به تمام خواسته های خود رسیده اند

 

این روستا اولین روستایی در بین 9روستای مسیر مردق چای می باشد که شهید خود را تقدیم انقلاب اسلامی در جبهه های حق علیه باطل کرد اولین روستا است که حمام بهداشتی را در روستا با همکاری جهاد سازندگی احداث نمود  اولین روستا می باشد که کمکهای مردمی بیشتر به جبهه ها می رساند و در راهپیماییها شرکت داشت و اولین روستا است که از نعمت تلفن بر خوردار شد و اولین روستا است که مدرسه راهنمایی تاسیس شد .............. اولین های بشتری دارد که شرح همه آنها در اینجا میسرنمی باشد.

این روستا  از نظر فرهنگی و کانون تبلیغات فرهنگی دارای سه مسجد می باشد . بنامهای مسجد جامع ،مسجد معجزه آباد ، مسجد حضرت ابولفضل . دارای هیئت ودسته جات عزاداری ابا عبدالله الحسین.و تیمهای ورزشی فوتبال خرد سالان و میان سالان و نوجوانان .

 

 

عکسهای شماره 1 ،5و10 متعلق به آقای ایوب فارابی و بقیه عکسها توسط آقای حسن جهان بینی فرستاده شده است
 
 
.
با تشکر از جناب آقای حسن جهان بینی که عکسهای این صفحه را برایمان ارسال نمودن 
نوع مطلب :
برچسب ها : روستای، ینگجه،
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 25 مهر 1397 02:54 ب.ظ
Hi there friends, pleasant article and nice arguments commented at this place,
I am really enjoying by these.
چهارشنبه 25 مهر 1397 07:50 ق.ظ
Since the admin of this web site is working, no hesitation very soon it will be renowned, due to its
feature contents.
یکشنبه 22 مهر 1397 01:42 ب.ظ
Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was curious about
your situation; many of us have created some nice
methods and we are looking to exchange solutions with others,
be sure to shoot me an e-mail if interested.
شنبه 21 مهر 1397 03:10 ق.ظ
Ahaa, its good discussion concerning tһis post here аt thіs
website, Ӏ have read aⅼl that, ѕo now me also commenting at this pⅼace.
پنجشنبه 19 مهر 1397 06:41 ب.ظ
Hi there, I found your blog by means of Google whilst
looking for a comparable subject, your website came up, it seems great.

I've bookmarked it in my google bookmarks.
Hi there, just changed into alert to your blog via Google, and located that it's really
informative. I am going to be careful for brussels. I will be grateful
in the event you proceed this in future. Many folks will probably be benefited out of your writing.
Cheers!
پنجشنبه 19 مهر 1397 06:04 ب.ظ
This is very interesting, You are a very skilled blogger.
I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
Also, I've shared your website in my social networks!
پنجشنبه 19 مهر 1397 04:41 ب.ظ
I needed to thank you for this good read!! I absolutely loved every little bit of
it. I've got you saved as a favorite to check out new stuff
you post…
پنجشنبه 19 مهر 1397 04:33 ب.ظ
I do not even understand how I stopped up right here, however I believed this post was great.

I don't recognize who you are but certainly you are going to a famous blogger should you are not already.

Cheers!
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:56 ب.ظ
I have read so many articles about the blogger lovers except this paragraph is truly a nice article,
keep it up.
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:14 ب.ظ
Thank you, I've just been searching for information about this topic for
a long time and yours is the greatest I've came upon so far.
However, what concerning the conclusion? Are you positive about the supply?
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:38 ب.ظ
If you wish for to obtain a great deal from this piece
of writing then you have to apply these methods to your won webpage.
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:27 ب.ظ
Nice respond in return of this query with real arguments and
describing the whole thing on the topic of that.
پنجشنبه 19 مهر 1397 11:26 ق.ظ
Great info. Lucky me I recently found your blog by accident (stumbleupon).
I have bookmarked it for later!
پنجشنبه 19 مهر 1397 10:52 ق.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd most certainly donate
to this excellent blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to brand new updates and will share this website with my Facebook
group. Talk soon!
پنجشنبه 19 مهر 1397 10:33 ق.ظ
Great delivery. Outstanding arguments. Keep up the good work.
چهارشنبه 18 مهر 1397 10:57 ق.ظ
Great beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i
subscribe for a blog website? The account aided me a
acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept
چهارشنبه 18 مهر 1397 10:31 ق.ظ
Hi there! This post couldn't be written much better!
Looking at this post reminds me of my previous roommate!
He always kept preaching about this. I will send this
information to him. Pretty sure he's going to have a very good read.
Thanks for sharing!
چهارشنبه 18 مهر 1397 10:28 ق.ظ
Excellent post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!
Extremely useful info specifically the last part :) I care for such info a lot.
I was looking for this certain information for a very long time.

Thank you and good luck.
چهارشنبه 18 مهر 1397 09:37 ق.ظ
wonderful issues altogether, you just gained a new reader.
What may you recommend about your publish that you simply made a few days ago?
Any positive?
چهارشنبه 18 مهر 1397 09:28 ق.ظ
I always spent my half an hour to read this weblog's articles or reviews every day
along with a mug of coffee.
چهارشنبه 18 مهر 1397 08:35 ق.ظ
Hi, all is going perfectly here and ofcourse every one is sharing information, that's in fact excellent,
keep up writing.
چهارشنبه 18 مهر 1397 07:21 ق.ظ
Its like you read my mind! You seem to know a lot about this,
like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a
few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog.
A fantastic read. I'll definitely be back.
چهارشنبه 18 مهر 1397 07:13 ق.ظ
We stumbled over here by a different website and thought I might check things out.
I like what I see so now i'm following you.

Look forward to looking into your web page again.
چهارشنبه 18 مهر 1397 06:32 ق.ظ
Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just sum it up what I wrote and
say, I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm
still new to the whole thing. Do you have any tips and hints
for first-time blog writers? I'd genuinely appreciate it.
چهارشنبه 18 مهر 1397 05:19 ق.ظ
The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone and
tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My
apple ipad is now broken and she has 83 views.

I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
چهارشنبه 18 مهر 1397 04:44 ق.ظ
This design is spectacular! You most certainly know how to
keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start
my own blog (well, almost...HaHa!) Great job. I really loved what
you had to say, and more than that, how you presented
it. Too cool!
چهارشنبه 18 مهر 1397 04:43 ق.ظ
I would like to thank you for the efforts you have put in writing this site.
I am hoping to see the same high-grade content from you later on as well.
In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own website now ;)
چهارشنبه 18 مهر 1397 04:09 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I found this board and I
find It truly useful & it helped me out a lot.
I hope to give something back and help others like you helped
me.
چهارشنبه 18 مهر 1397 03:19 ق.ظ
I've been surfing on-line greater than 3 hours nowadays, but
I never discovered any attention-grabbing article like yours.
It is pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made excellent content material as you did, the web will be much more useful
than ever before.
چهارشنبه 18 مهر 1397 03:12 ق.ظ
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a twenty five
foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
I know this is entirely off topic but I had to share it with
someone!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30